• Na ochrane prírody nám záleží

     • Príroda slúži nám všetkým a máme právo na jej užívanie. Avšak našou povinnosťou je ju chrániť a podľa svojich možností sa o ňu starať.

      Na našej škole sa vďaka CVČ pri SOŠt uskutočnila odborná prednáška zameraná práve na ochranu prírody Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava, pod vedením Zuzany Kertysovej.

      Porozprávala našim žiakom o histórii  územia, stupňoch ochrany, rašeliniskách, rastlinstve a živočíšstve ako aj o endemitných druhoch. Na prezentácii taktiež vysvetlila, čím sa zaoberá Správa CHKO Horná Orava, ktorej je členom a sídli v Námestove.

      Prednáška bola doplnená fotovýstavou chránených stromov v Námestovskom okrese. Žiaci mali možnosť prezrieť si fotky v priestoroch školy počas celého týždňa.

     • Po roku opäť na Oravskom hrade

     • Utorok, 17. 10. 2024, bol pre žiakov SOŠt v Námestove špeciálny. V rámci CVČ sme  totiž opäť po roku navštívili pýchu nášho regiónu – Oravský hrad. Je naozaj jedinečný, a preto nás nikdy neomrzí.  

      V súčasnej dobe je dôležité našim žiakom neustále pripomínať význam poznania našej histórie. Veď ako povedal sám Cicero: "Historia magistra vitae est" – história je učiteľkou života.

     • Študentská kvapka krvi

     • Stredná odborná škola technická v Námestove organizovala  v spolupráci s Národnou transfúznou službou Martin akciu s názvom: Študentská kvapka krvi, ktorá sa uskutočnila 19.10.2023 v priestoroch budovy školy.

      Akcia bola určená nielen pre žiakov a zamestnancov školy, ale aj pre všetkých ľudí v meste, ktorí chceli spolu s nami pomôcť zachraňovať životy.

      Pri tejto príležitosti sa môžeme zamyslieť nad tým, podľa čoho spoznáme dobrého žiaka/študenta, podľa dobrých známok? Ľudí, ktorí potrebujú krv, naše známky vôbec netrápia. Ich zdravie, či život závisí aj od našej ochoty darovať krv. Pre nich je hrdinom študent každej krvnej skupiny. Výzvu stať sa hrdinom sa rozhodlo prijať 40 darcov, z toho 25 prvýkrát.  Ďakujeme

     • Plenárne rodičovské združenie

     • Vážení rodičia,

      Pozývame Vás na plenárne rodičovské združenie, ktoré sa bude konať 26. 10. 2023 o 14,30 v jedálni SOŠ technickej v Námestove. Po skončení plenárneho rodičovského združenia sa budú konať triedne združenia.

       Účasť nutná!                                                                                       Vedenie SOŠt

     • Súťaž

     • Milí žiaci, neváhajte sa zapojiť do súťaže s novou aplikáciu WOCABEE, kde sa naučíte nové slovíčka, a zároveň môžete vyhrať skvelé ceny. Viac info u vyučujúcich cudzích jazykov.

     • Mladý stavbár 2023

     • Žiaci našej školy sa zúčastnili v dňoch 10. - 12.10. 2023 súťaže Mladý stavbár, ktorá sa konala v Žiline. Zastúpenie sme mali v troch odboroch murár, inštalatér a tesár. Naši žiaci sa umiestnili nasledovne. V odbore tesár na 4. mieste, v  odbore murár na 4. mieste a v odbore inštalatér na 3. mieste. Týmto sa chceme poďakovať MOV za prácu, ktorú vykonali pri ich príprave na súťaž a žiakom k umiestneniu gratulujeme.

     • OZNAM

     • Vážení rodičia,

      v prípade potreby potvrdenia o návšteve školy si ho môžete vytlačiť cez Edupage.

      Hoci toto potvrdenie nemá pečiatku školy, obsahuje QR kód, ktorým sa dá pravdivosť potvrdenia kedykoľvek overiť. 

     • Pracovné ponuky

     •         Stredná odborná škola technická, Komenského 496/37, 029 01 Námestovo príjme učiteľa/učiteľku odborných stavebných predmetov.

      Kvalifikačné predpoklady : VŠ 2. stupňa stavebného zamerania

      Nástupný plat :  od 1.160.-€

      Pracovný pomer :  na dobu určitú

      Nástup do zamestnania : 04.09.2023

      Žiadosť a životopis zasielajte na sekretariat@sostno.sk.

      Telefonický kontakt :   0905 694 098

      Možnosť ubytovania.

                   SOŠ technická v Námestovo príjme do pracovného pomeru učiteľa/ku odborných strojárskych predmetov – automobily, diagnostika  a opravy automobilov.

       Kvalifikačné predpoklady : VŠ 2. stupňa

      Nástupný plat : od 1160,00 €

      Pracovný pomer : na dobu určitú

      Nástup do zamestnania :  od 04. 09. 2023

      Žiadosť a životopis zasielajte na sekretariat@sostno.sk

      Telefonický kontakt :    0905 694 098

      Možnosť ubytovania.

     • Mladí ľudia ľuďom

     • „Mladí ľudia ľuďom, ktorí robia svet ľudí krajším a radostnejším. Z drobných prejavov pozornosti vzniká mozaika ľudskosti.“

      Prejav ľudskosti je v súčasnej, uponáhľanej dobe veľmi dôležitý a potrebný. Aj mladí ľudia chápu potrebu prejaviť ľudskosť starším ľuďom, venujú im čas a pozornosť – a oni ich za to odmenia úsmevom, poďakovaním, či „potľapkaním“ po ramene.

      Členovia CVČ pri SOŠtvyužili slnečné lúče babieho leta a v navštívili Zariadenie pre seniorov v Námestove. Zahrali si s nimi petang! A bol to veru súboj znamenitý! Kto vyhral? Všetci! Pretože výhrou bola dobrá nálada, hudba a radosť sálajúca z tvárí našich dôchodcov. .... no dobre... boli aj medaily J

     • Aktívna spolupráca medzi generáciami je nevyhnutná.

     • Členovia CVČ pri SOŠt navštívili 20. 06. 2023 dôchodcov v Zariadení pre seniorov v Námestove. Využili slnečné júnové predpoludnie na turnaj v petangu. Petang je ideálna exteriérová hra, ktorú si môžete zahrať kdekoľvek a hrať ju môže doslova každý – deti, dospelí aj starší ľudia.

      Našim cieľom bolo spríjemniť im čas, potešiť ich, priviesť na iné myšlienky a vyčariť úsmev na ich tvárach. Touto akciou sme chceli pripomenúť, že pozornosť je niekedy oveľa vzácnejšia ako drahé darčeky.

     • Túlavé divadlo – Reparát z povinného čítania

     • Trojica hercov sa priamo pred našimi očami pokúsila o nemožné. Len za necelých 80 minút prelúskať látku celého povinného čítania. Je jasné, že klasickým spôsobom to nešlo.

      Hrali, spievali, rapovaliveršovali, varili, hrali hokej, chatovali – to všetko preto, aby nás zoznámili s tým najdôležitejším zo slovenskej klasiky tak, ako to môžu vidieť iba oni.

      Každá téma, a teda aj povinné čítanie, sa dá vnímať z rôznych uhlov pohľadu. A humor je rozhodne jedným z nich.

      Ďakujeme za skvelý umelecký zážitok

     • Bleskový šach

     • Šachový krúžok sa teší svojej obľube už niekoľko rokov. Jeho členovia sa pravidelne stretávajú, aby si navzájom zmerali svoje sily. Všetko sa to deje pod vedením Ing. Patrika Staníka.

      Dňa 15. 06. 2023 zorganizovalo CVČ pri SOŠt celoškolské kolo v bleskovom šachu (2x5min.). Žiaci boli rozdelení do 2 skupín, kde hrali systémom každý s každým. Prví dvaja zo skupín postúpili do semifinále, kde hrali play off (1 zo skupiny „A“ z 2 zo skupiny „B“ a 1 zo skupiny „B“ z 2 zo skupiny „A“). Víťazi postúpili do finále a porazení si zahrali o 3. miesto. Žiaci úporne bojovali v tejto „kráľovskej“ hre, pričom využívali pri jednotlivých partiách svoje postupy, vedomosti a taktiky.  Nakoniec vzišlo nasledujúce konečné umiestnenie:

      1.         miesto: Marek RIEGER

      2.         miesto: Lukáš DRÍGEĽ

      3.         miesto: Dávid KOŠÚT

      Všetkým zúčastneným ďakujeme a víťazom  srdečne blahoželáme.

     • Umiestnenie žiakov

     • Firma HERN oslavuje 70 rokov. Pri tejto príležitosti vyhlásila súťaž pre základné a stredné školy HERN 70. Podmienkou súťaže bolo vyrobiť výrobok, ktorý reprezentuje  myšlienku 70 rokov pôsobenia v Námestove. Naša škola sa do tejto súťaže prihlásila. Žiaci 2. D triedy profesie strojný mechanik pod vedením majstra OV Henricha Bieňa vyrobili výrobok, ktorý obsahoval iba jednu súťažnú podmienku. Tá znela:„Aby vaše dielo bolo prenosné a aby jasne a viditeľne obsahovalo logo HERN a číslo 70“. Výrobok našich žiakov splnil danú podmienku a v hodnotení sa umiestnil na krásnom 2. mieste. Týmto ďakujeme žiakom za reprezentáciu našej školy a gratulujeme k umiestneniu.

     • PO STOPÁCH DRUHEJ SVETOVEJ VOJNY

     • V stredu 07. 06. 2023 sme sa vydali na cestu po stopách obrovského utrpenia, ktoré spôsobila vojna. Často sa prechádzame lesom alebo dolinami nevediac, že sme práve minuli zákopy či betónový bunker.

      Výprava mala tri zastávky. Začínali sme v Bobrove, pokračovali v Oravskej Polhore a ukončili sme ju v Sihelnom. Exkurziu viedol PaedDr. Marián Slaničan, ktorý zasvätil žiakov I.A a II.C triedy do udalostí roku 1945. Z veľkého množstva informácií vybral tie, ktoré sa bezprostredne spájajú s územím Oravy.

      Na chvíľu sme sa tak presunuli do čias minulých a pripomenuli sme si trpkú etapu našich dejín. V Oravskej Polhore sa nachádza niekoľko betónových bunkrov, ktoré vytvárajú jednu líniu. Pán Slaničan vysvetlil žiakom ich význam a použitie. V Sihelnom sme okrem bunkrov narazili aj na zákopy. Veľa ľudí prejde popri nich bez toho, aby vedeli, že je to trpká pripomienka 2. sv. vojny.

      Na tieto nenápadné pozostatky vojny sme chceli upozorniť počas nezvyčajnej exkurzie. Súčasná mládež akoby sa pomaly dištancovala od histórie, ktorá ovplyvnila súčasnú podobu našej Oravy. Je dobré, keď sa mládež stretne s konkrétnymi pozostatkami vojny, pretože to pre nich nebude len učebná látka z dejepisu, ale niečo skutočné, čo ovplyvnilo našu budúcnosť.

     • Certifikáty AutodeskAkademia

     • AutodeskAcademia Program je projekt snažiaci sa o skvalitnenie výchovy novej technickej generácie. Program je založený na sústavnej spolupráci medzi spoločnosťou ComputerAgencyo.p.s. firmou Autodesk a strednými školami v Česku a Slovensku.  

      Žiaci členských škôl AutodeskAcadémia Program môžu získať medzinárodne platný certifikát od spoločnosti Autodesk – „Certificate of projectcompletion“, pokiaľ v rámci výuky spracujú kvalitný projekt vo vybranom softwarovom prostredí.

      Testovanie zvládlo úspešne 19 žiakov končiacich  ročníkov a to konkrétne: AutoCAD 2D (13 žiakov), AutoCAD 3D (1 žiak) a Revit (5 žiakov).

       Veríme, že získané certifikáty využijú vo svojej pracovnej praxi.

     • Certifikát Cenkros 4

     • Spoločnosť KROS a.s. ponúkla aj tento rok naším žiakom možnosť zúčastniť sa testovania a získať študentský certifikát Cenkros 4. Testovanie zvládli úspešne deviati žiaci končiacich ročníkov, ktorí preukázali zručnosti v oblasti stavebných rozpočtov a práce s programom Cenkros 4. Veríme, že žiaci získaný certifikát využijú vo svojej pracovnej praxi.

      Aj touto cestou chceme spoločnosti KROS a. s. poďakovať za spoluprácu.

     • Vráťme šport do škôl

     • Projekt grantového programu Žilinského samosprávneho kraja

       

      V školskom roku 2022/2023 sa naša škola zapojila do projektu: „Vráťme šport do škôl“, ktorého výsledkom sa stal externý posilňovací park.

      Projekt bol vypracovaný podľa formulára ŽSK a schválený vedením SOŠ technickej. Po mesačnom čakaní sme boli potešení, pretože náš projekt komisia ŽSK schválila.

      Hneď sme sa pustili do práce, oslovili  a komunikovali sme s externými firmami, ktoré mali zrealizovať náš projektový zámer.

      Po výbere dodávateľa sme v apríli začali s realizáciou a od polovice mája je náš externý posilňovací park plne funkčný a pripravený na používanie.

      Takže, odložte výhovorky, rozhýbte svoje telo a posilníte tak nielen vašu telesnú ale aj duševnú pohodu.

      Tešíme sa na VÁS!

     • Všetkých srdečne pozývame!

     • ČO?  –výstava prác šikovných žiakov Strednej odbornej školy technickej

      KDE? – Kultúrny dom v Námestove

      Od piatku –  26. 5. 2023 si môžete prezrieť modely rodinných domov v mierke – výsledky polročného snaženia sa našich „staviteľov“. Výstava je finálnou fázou projektu: „Keď sa fantázia zhmotní“.

     • Najvyšší mrakodrap Európy ... bude z Námestova?

     • Šikovní stavbári z našej Strednej odbornej školy technickej sa predstavili v 15. ročníku medzinárodnej súťaže HSF SystemModelium. So svojou verziou najvyššieho mrakodrapu Európy zabojovali o postup do národného finále, a aj sa im to podarilo!!!

      Odborná porota súťaže 24. mája rozhodla, že náš model postúpi do finálovej šestky Slovenska. Na stavbách z vlnitej lepenky zvolenej kvôli jej udržateľnosti a tvárnosti posudzovali predovšetkým originálny nápad, nevšednú myšlienku, invenciu a moderný prístup.

      5. a 7. júna zabojujeme v národnom kole. Do národných finálových kôl na Slovensku a v Českej republike postúpilo šesť najlepších budov z každej krajiny. Z nich potom vzíde osem súťažných tímov, ktoré sa stretnú v medzinárodnom superfinále v Ostrave.

      Usporiadateľom  a generálnym partnerom súťaže je medzinárodná stavebná skupina HSF System v spolupráci s developérskou skupinou antracitproperty a Zväz výrobcov vlnitých lepeniek.

     • Súťaž zručnosti murárov Považia s firmou HELUZ

     • Dňa 11.05.2023 sa v Považskej Bystrici uskutočnila   „ Súťaž zručnosti murárov Považia s firmou HELUZ“, ktorej sa zúčastnili žiaci Ján Košút a Matej Klinovský pod vedením majstra OV Bc. Kaukiča. Žiaci sa umiestnili na 2. mieste.  Týmto sa chceme poďakovať MOV za prácu, ktorú vykonal pri ich príprave na súťaž a zároveň gratulujeme žiakom k ich umiestneniu.