-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

VYMEDZENIE VLASTNÝCH CIEĽOV A POSLANIA VÝCHOVY

Charakteristika zariadenia

Centrum voľného času zabezpečuje výchovno-vzdelávaciu činnosť a aktívny oddych detí v ich voľnom čase formou spontánnych aktivít, súťaží a individuálneho prístupu v priebehu celého roka. Usmerňuje rozvoj záujmov, utvára podmienky na rozvíjanie a zdokonaľovanie praktických zručností, podieľa sa na formovaní návykov užitočného využívania voľného času. Plní úlohy pri ochrane detí pred sociálno-patologickými javmi, v prevencii problémového vývinu detí, v prevencii delikventného vývinu mládeže.
      Samotné CVČ je súčasťou SOŠ technickej a pre svoju činnosť využíva vlastne priestory (prednášková miestnosť, oddychovo-relaxačná miestnosť, knižnica, krúžkové miestnosti, kabinet pre vedúcich krúžkov) a ostatné priestory školy ( telocvičňu, posilňovňu, učebne, ihriská).

Charakteristika detí

Všetky deti, ktoré využívajú aktivity CVČ sú žiakmi SOŠt dochádzajúcimi s blízkych obcí a miest regiónu Hornej Oravy.  Všetci uchádzači o záujmové vzdelávanie so špeciálnymi potrebami majú možnosť sa ho zúčastňovať a sú plne integrovaní do všetkých foriem činností, pokiaľ obsah, formy a metódy odpovedajú ich vzdelávacím potrebám a možnostiam.

Medzi účastníkmi so špeciálnymi vzdelávacími potrebami patria aj mimoriadne nadaní študenti. CVČ vytvára podmienky pre ich rozvoj a zároveň spolupracuje s ostatnými  inštitúciami, kde môžu nadaní študenti pokračovať v prehlbovaní svojho nadania.

Dlhodobé projekty

Dlhodobé projekty ktoré sa uskutočňovali a ďalej pokračujú patria :

• vzdelávacie kurzy, semináre -  zručnosti potrebné pre život, zdravý životný štýl,
      • kultúrne programy –  Imatrikulácia,  Mikulášsky program, Vianočná akadémia, Bambiriáda, ZUČ
      • preventívne protidrogové programy- koncerty, prednášky, divadelné predstavenia
      • ekologické a sociálne programy- ekologické akcie, čistenie turistických chodníkov,
      • úprava okolia školy
      • športové projekty – športové súťaže, silový trojboj, Vianočná strelecká muška
      • stretnutia s významnými osobnosťami – besedy v knižnici so spisovateľom, hudobným
      • skladateľom, ďalšími významnými osobnosťami regiónu a Slovenska

Spoluprácu s rodičmi a inými subjektmi:
      CVČ od svojho vzniku aktívne spolupracuje s CVČ Maják, Kultúrnym strediskom v  SZUŠ v Námestove, najmä  pri tvorbe a organizovaní kultúrnych, športových a spoločenských podujatiach. Výbornú spoluprácu máme s  Regrutačným strediskom v Žilne, ktoré pripravuje pre našich členov v priebehu roka viaceré besedy a branno-športové akcie.

Ciele CVČ
      Naše ciele v systéme výchovy spočívajú v cieľavedomom a systematickom rozvoji poznávacích schopností, emocionálnej zrelosti dieťaťa, motivácie k sústavnému zdokonaľovaniu sa, prosocionálneho správania, etiky, sebaregulácie ako vyjadrenia schopnosti prevziať zodpovednosť za seba a svoj rozvoj, tvorivosť a hlavne formovať u mladých ľudí ich postoje, viesť ich k dodržiavaniu etických a ľudských princípov.
      Pre dosiahnutie hlavného cieľa činnosti CVČ pri SOŠt je nutné vytvárať priestor a podmienky pre záujmovú , rekreačnú a relaxačnú činnosť detí a to:

• zapájať deti zmysluplnýma efektívnym využívaním voľného času detí v  širokej ponuke pravidelnej krúžkovej činnosti a príležitostných akcií,
      • sústavne zvyšovať kvalitu práce v krúžkovej činnosti, motivovať žiakov k mimoučebným aktivitám, a tým minimalizovať príležitosti, ktoré vedú k negatívnym javom,
      • organizovať rôzne športové súťaže a kultúrno-spoločenské akcie pre žiakov,
      • zabezpečiť účasť žiakov na rôznych akciách s preventívnym zameraním ako sú filmové predstavenia, besedy, prednášky, výchovné koncerty a súťaže,
      • znižovať záškoláctvo a motivovať žiakov ku vzťahu k práci kvalitnou činnosťou centra voľného času
      • zapojiť do mimoškolských aktivít žiakov celej školy,
      • podchytávať nadané a talentované deti a vytvárať podmienky na ich rast, realizáciu a prezentáciu schopností formou zapájania sa do rôznych súťaží a podujatí.
      • ponúkať počítačové krúžky na rozšírenie základných vedomostí získaných pri vyučovaní.
      • zapájať sa do projektov organizovaných MŠ SR s cieľom zlepšovania podmienok práce, materiálového vybavenia a rozširovania ponuky krúžkov.
      • zapájať deti do aktivít v oblasti výchovy k ľudským právam v mimo vyučovacom čase organizovaním besied, súťaží, stretnutí, výstav, divadelných  predstavení na tému ľudských práv.
      • v zmysle Dohovoru o právach dieťaťa organizovať besedy  na tému záškoláctvo, šikanovanie, fyzické alebo psychické týranie, delikvencia, zneužívanie návykových látok, sexuálne zneužívanie a pod.