• Záujem mladých o históriu nášho mesta stále rastie, a to aj vďaka divadlu dNO.

          • V rámci projektu Školský výlet na dNOmali žiaci našej školy možnosť ponoriť sa do histórie nášho mesta.

            Autorská divadelná inscenácia námestovského divadla dNO – NO LAND je inšpirovaná reálnymi historickými udalosťami. Opäť sme sa ocitli v roku 1953, kedy voda Oravskej priehrady zaplavuje Oravskú kotlinu. Polovica Námestovo a päť ďalších obcí zmizne pod vodou. Stálo to celé za to?

            Každý rok chceme našim žiakom pripomenúť dôležitosť poznania našej histórie – je predsa učiteľkou života.

            Ďakujeme za nezabudnuteľný umelecký zážitok!

          • Bleskový šach

          • Šachový krúžok sa teší svojej obľube už niekoľko rokov. Jeho členovia sa pravidelne stretávajú, aby si navzájom zmerali svoje sily. Všetko sa to deje pod vedením Ing. Patrika Staníka.

            Dňa 17.04. 2024 zorganizovalo CVČ pri SOŠt celoškolské kolo v bleskovom šachu (2x5min.). Žiaci boli rozdelení do 2 skupín, kde hrali systémom každý s každým. Prví dvaja zo skupín postúpili do semifinále, kde hrali playoff (1 zo skupiny „A“ z 2 zo skupiny „B“ a 1 zo skupiny „B“ z 2 zo skupiny „A“). Víťazi postúpili do finále a porazení si zahrali o 3. miesto. Žiaci úporne bojovali v tejto „kráľovskej“ hre, pričom využívali pri jednotlivých partiách svoje postupy, vedomosti a taktiky.  Nakoniec vzišlo nasledujúce konečné umiestnenie:

            1.         miesto: Matej KOJS

            2.         miesto: Samuel VEČEREK

            3.         miesto: Martin CHUDIAK

            Všetkým zúčastneným ďakujeme a víťazom  srdečne blahoželáme.

          • CONECO Racioenergia 2024

          • Študenti SOŠt navštívili najväčšiu výstavu na Slovensku zastrešujúcu prakticky všetky odvetvia týkajúce sa stavebníctva – CONECO Racioenergia 2024. Táto výstava každoročne prináša nové trendy a inovácie v oblasti stavebníctva a architektúry.

            Stavať, rekonštruovať, zariadiť interiér aj exteriér bolo mottom tejto výstavy.

            V rámci výstavy nájdu návštevníci všetko potrebné pre výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu či už rodinných a bytových domov, výrobných hál a administratívnych budov.

            Výstava sa niesla v duchu svetového trendu ochrany životného prostredia, efektívneho  využívania obnoviteľných zdrojov energie a minimalizovanie nárokov na spotrebu energií.

            Vystavovatelia prezentovali  najnovšie materiály, technológie a poznatky.

            Žiakov zaujali novinky vo výstavbe domov pomocou drevoštiepkových tvárnic, blokov zo slamy a výstavba keramických domov použitím keramzitbetónu, ktorý je veľmi ľahký.

            Dôležitou zastávkou žiakov odboru inštalatér boli firmy vystavujúce nové trendy v oblasti vykurovania, inštalačných materiálov a rozvodov. Tu najviac zaujal progres týkajúci sa vývoja tepelných čerpadiel, kde sa výrobcovia stále snažia o zvyšovanie tepelného výkonu a znižovanie hlučnosti.

            Firmy prezentujúce fotovoltaiku, ponúkali tiež zaujímavé riešenia pre vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody.

            Výstavy sa zúčastnili žiaci I.E, II.D, III.E triedy odboru inštalatér, ktorí v rámci edukačného procesu získali množstvo aktuálnych informácií.


             

          • DEŇ NARCISOV 2024

          • NA KOHO MYSLÍŠ, KEĎ SI PRIPÍNAŠ NARCIS?

            Na Slovensku je veľa ušľachtilých zbierok, avšak pre ľudí s rakovinou je zbierka narcisov tá najvzácnejšia.

            K tejto zbierke sa pripojila aj naša SOŠ technická v Námestove. Zbierka sa uskutočnila nielen v škole, ale aj v blízkom okolí školy v Námestove. Tešili sa na Vás naši dobrovoľníci, oblečení v žltých tričkách s identifikačným číslom a s označenou pokladničkou. Sme radi, že ste sa pri nich zastavili, podporili túto zbierku DOBROVOĽNÝM PRÍSPEVKOM a pripli si malý KVIETOK na znak podpory onkologických pacientov.

            💛ĎAKUJEME💛

            Liga proti rakovine pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym už 34 rokov a to aj vďaka známej zbierke Deň narcisov. Jej 28. ročník sa koná dnes - 18. apríla. Pripnutím žltého kvetu na znak solidarity s ľuďmi s rakovinou si predstavíme konkrétneho pacienta. Na Slovensku ich totiž ročne pribúda 40 000 a každý z nás pozná niekoho, koho postihlo toto náročné ochorenie.

            Viac na www.dennarcisov.sk

          • SÚŤAŽ – MODELOVANIE PROTOTYPOV STROJNÝCH SÚČIASTOK (Celoškolské kolo)

          • Cieľ súťaže: prezentácia schopností žiakov v modelovaní súčiastok v programe AutodeskInventor.

            Kritériá hodnotenia: dizajn, funkčnosť, grafické spracovanie, reálny prototyp pre prax

            Žiaci mali možnosť získať body za celkové hodnotenie svojej práce 2 vybraných strojových súčiastok – stojanová vŕtačka a 3D tlačiareň.

            Pri riešení zadanej úlohy museli žiaci preukázať tieto teoretické vedomosti:

            • základná znalosť grafického programu AutodeskInventor;
            • práca so strojníckymi tabuľkami;
            • interpretácia a používanie a čítanie technických výkresov;
            • poznatky o používaných materiáloch a ich využití.

            Víťazi:

            • Stojanová vŕtačka – Dušan Košút
            • 3D tlačiareň – Štefan Vargončík
          • Exkurzia KIA Žilina

          • V pondelok 8.4.2024 sa „mechanici“ z III.A a II.D zúčastnili exkurzie v závode KIA v Žiline. 

            Prehliadku závodu sme začali v školiacom stredisku, kde nám bola stručne popísaná história spoločnosti HYUNDAI - KIA. Zoznámili sme sa so základnými faktami a štatistickými údajmi. Zaujímavá informácia pre nás bola, že závod KIA v Žiline je jediný závod spoločnosti v Európe, a že v závode sa vyrobí približne 7 500 ks vozidiel týždenne.

            Po prezentácii sme sa presunuli priamo do výroby. Prehliadku sme začali v karosárni, ktorá je na 95% automatizovaná. Väčšinu úkonov vykonávajú roboty, ľudí v tejto časti fabriky skoro vôbec nevidno. Bolo veľmi zaujímavé sledovať prácu robotov.

            Exkurzia pokračovala v montážnej dielni. Keďže naša prehliadka prebiehala za plného chodu výroby, videli sme priamo montáž na jednotlivých stanovištiach výrobnej linky. V tejto hale vykonávajú väčšinu činností ľudia. Približne každú minútu z linky schádzalo jedno komplet vozidlo.

            V areáli závodu sa nachádza lakovňa a motoráreň, ale tieto nie sú súčasťou exkurzie, keďže bolo zakázané vo fabrike robiť fotografie a videá, tak sme si mohli spomienky odniesť iba v hlave.

          • Byť tam – výborná skúsenosť

          • Exkurzia sa medzi žiakmi teší veľkej obľube už len z toho dôvodu, že aspoň na chvíľu opustia školské lavice a majú možnosť priamo v teréne sa oboznámiť s procesom budovania rýchlostnej cesty. Opäť po roku mali možnosť vstúpiť na stavbu: Rýchlostná cesta R3 Tvrdošín – Nižná. Stavba je o celkovej dĺžke 4400 m, z toho 12 mostov, ktoré sú budované niekoľkými technológiami.

            Ing. Tomáš Serdel žiakom priblížil jednotlivé technológie výstavbu najskôr odborným výkladom od základov až po betónovanie mostovky. Následne sa vybrali do terénu priamo na stavebné objekty. Bola to opäť výborná skúsenosť ako ukázať žiakom prepojenie teórie s praxou.

          • Literárno-vedná exkurzia – Jozef Cíger Hronský

          • Vo štvrtok,  4. apríla 2024 sme sa s našimi tretiakmi vybrali na exkurziu do Martina. Hneď po príchode sme sa presunuli do nášho cieľa – Národnej knižnice. Tu už bola pre našich žiakov pripravená prednáška o jednom z najvýznamnejších predstaviteľov poprevratovej literatúry, ktorý svoje ťažiskové literárne diela vytvoril práve v Martine – Jozefovi Gígerovi Hronskom. Organizátori sa snažili prihovoriť mladým pútavou a zaujímavou formou, a tak predstaviť život a dielo tohto významného slovenského spisovateľa a matičiara. Konkrétne informácie o autorovi boli popretkávané čítaním z jeho tvorby.

            Dúfame, že žiaci si z tohto dňa odniesli nové poznatky, ktoré v nich ešte dlho zostanú a budú ich môcť využiť pri „skúške dospelosti“.

          • Takto vyzerá efektívna spolupráca.

          • Efektívna spolupráca môže mať mnoho foriem. Jedným z kľúčovým ukazovateľov je spoločný cieľ. Našim cieľom bola ZASTÁVKA. Ako je to možné? Tentokrát spolupracovala naša škola so Štúdiom L+S, divadlom s tridsaťročnou tradíciou. Šikovní žiaci SOŠt sa v rámci odborného výcviku podieľali na výrobe kulís pre hru Náš priateľ René.

            Spočiatku si všetci mysleli, že to bude náročné, no ukázalo sa, že to nebola pravda. Bola to totiž neskutočná zábava. Zapojili fantáziu, veľa citu a vydali zo seba niečo o čom ani netušili, že v nich je.  

            Legendárne predstavenie dvojice Lasica / Satinský sa aj s malou pomocou našich žiakov opäť vracia na divadelné dosky.